Congratulations to this year’s nominees & winners, and thanks to the thousands of community members for voting!

SCIENTIFIC ACHIEVEMENT

 

WINNER: Thistle Therapies’ Custom Cannabinoid Formulations

 

Nominees

Agrify Vertical Farming Unit

Bees Lab Crystal Isolation

Cannabis Center of Excellence COVID Study

Plant-based Edibles: Danielle McQueen

BEST INDUSTRY WEBSITE

 

WINNER:The Healing Rose

 

Nominees

thistlethera.com

Zero Gravity Cannabis

Grantsmithellis.com

Green Leaf Magazine

mainecannabischronicle.com

BEST CANNABIS PODCAST

 

WINNER: The Young Jurks

 

Nominees

A Different Leaf

Maine Potcast

Weedbudz radio

Bob Lobel Potcast

WeedBudz

The Rick Naya Show

The Future of Growth by Agrify

BEST NEWS/ INFORMATION SOURCE

 

WINNER:Grant Smith

 

Nominees

Dig Boston

Talking Joints Memo

Maine Cannabis Chronicle

Sensi Magazine

The Young Jurks

Rick Naya Show

This Week in Weed

BEST CANNABIS EXPERIENCE (EVENT)

 

WINNER: Blunts and bingo -Cannaladies

 

Nominees

Terprown Throwdown

Croptoberfest

Gene Traders

Boston Freedom Rally

Community Bonfire

Harvest Cup

Freshly Baked’s First Cannabis Delivery in MA

Grower’s Marketplace

Hippy Chicks Easter Egg Hunts

BEST CANNABIS PRODUCT/IDEA/INNOVATION

 

WINNER: Cloud Creamery Ice Cream

 

Nominees

Agrify’s Vertical Farming Unit

Ardent

Bobble Head Bar

To Go Cup Old Man Goodies

Cold Brew Old Man Goodies

Janet Mcallister Cannacation

Levia Seltzer

CHAMPION IN CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY

 

WINNER: Kim Napoli

 

Nominees

Beth Waterfall

Dawn Dawson

Dawson Julia

Grant Ellis Smith

Kate Steinburg

Devin Alexander

Leah Daniels

HEALTHCARE PROFESSIONAL OF THE YEAR

 

WINNER: Dawson Julia

 

Nominees

Reiki practitioner Danielle McQueen

Dr. Peter Grinspoon

Dr. Uma Dhanabalan

Kathleen McKinnon, RN

Jodi Churchill Chapin

Kebra Smith, RN

Cindy Porter, NP

Dr. Benjamin Caplan

CHAMPION IN DIVERSITY AND INCLUSION – INDIVIDUAL

 

WINNER: Goldie Piff

 

Nominees

Tashonda Vincent Lee

Beth Waterfall

Devin Alexander

Janet Mcallister

Kim Napoli

Nathan Andrade

CHAMPION IN DIVERSITY AND INCLUSION – BUSINESS

 

WINNER: Rolling Releaf

 

Nominees

Pure Oasis

Ardent Cannabis Company

Elevate NE

Cannaladies

Summit Lounge

Stem Haverhill

NEW ENGLAND’S YOUNG ENTREPRENEUR OF THE YEAR

 

WINNER: Noni Goldman

 

Nominees

Devin Alexander

Brayan Valencia

Angela Brown

Chris Thistle

Danielle McQueen

Haley Knaub

Eve Santana

Mallory Callahan

Seun Adediji

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD (2 WINNERS)

 

WINNERS: Glen Lewis & Rick Naya

 

Nominees

The Summit Lounge

Donna Hackett

Ellen Brown

Grant Smith

Marion McNabb

Mass Cann For Educating People

Michael Crawford

CONNECTICUT CANNABIS ACTIVIST OF THE YEAR

 

WINNER: Luis Vega

 

Nominees

Brayan Valencia

Jason Ortiz

Jim Preston

Joseph Raymond

Kebra Bolden Smith

Shawn Bazinet

Nick Ayotte

Seth Wakeman

NEW HAMPSHIRE CANNABIS ACTIVIST OF THE YEAR

 

WINNER: Heather Brown

 

Nominees

Rick Naya

Colby DuPont

Jen Dudley

Forest Steinberg

Zach Williams

Joshua Pisco

RHODE ISLAND CANNABIS ACTIVIST OF THE YEAR

 

WINNER: Donna Hackett

 

Nominees

Bailey Johnson

Bobby Nuggz

Eve Marie

Jordan Carlson

Ellen Lennox Smith

Melissa Bouchard

Mike Whittaker

VERMONT CANNABIS ACTIVIST OF THE YEAR

 

WINNER: Katie Bray

 

Nominees

Julie Gadapee

Eli Harrington

Timothy Fair

Darcy Goodbody

Rochelle Baca

MAINE CANNABIS ACTIVIST OF THE YEAR

 

WINNER: Dawson Julia

 

Nominees

Catherine Lewis

Danielle McQueen

Dawn Dawson

Janet Mcallister

Jenni Christman

Susan Meehan

Corey Laplante of Tastefully Baked

Calvin Akers

MASSACHUSETTS CANNABIS ACTIVIST OF THE YEAR

 

WINNER: Devin Alexander

 

Nominees

Nathan Andrade

Grant Smith

Jen Nifer

Laura Beohner

Matt Melander

Bailey Jonson

Tashonda Vincent-Lee

BEST MEDICAL DISPENSARY

 

WINNER: Sticky Bud Farms

 

Nominees

Cultivate

Garden Remedies

Good Chemistry

Honeycombs Farms

Humble Farms

Mission Worcester

The Botanist

Wisely Cannabis

LOCAL KID GONE NATIONAL

 

WINNER: Shanel Lindsey

 

Nominees

Tommy Fox

Oliver Prudent (Toasted-chef)

Danielle McQueen

Janet Mcallister

Noni Goldman

Nadir Pearson

Nial C CeMena

NEW ENGLAND CANNABIS BUSINESS LEADER OF THE YEAR

 

WINNER: Dawson Julia

 

Nominees

Noni Goldman

Catherine Lewis

Alex Mazin

Danielle McQueen

Dawn Dawson

Laura Beohner

Ed DeSousa

Tommy Fox

Raymond Chang

BEST NEW ENGLAND CANNABIS NON-PROFIT

 

WINNER: Medical Marijuana Caregivers of Maine

 

Nominees

Women’s Cannabis Connection

Mass Recreational Consumer Council

Cannabis Community Care and Research Network (C3RN)

NEVA (New England Veterans Association)

Parents For Pot

MassCann/NORML

BEST NE CANNABIS COMPANY

 

WINNER: Bud’s Goods & Provisions

 

Nominees

Agrify

Ardent Cannabis Company

Canna~Wise Alternative Medicine, Inc.

Coast Cannabis Co.

Fishhead Farms

Old Man Goodies

The Healing Rose

SIGN UP FOR NEWS & EVENT UPDATES